Medzinárodné geografické kolokvium v Danišovciach
16. – 18. októbra 2024 sa uskutočnilo 10. medzinárodné geografické kolokvium v Danišovciach za organizácie Ústavu geografie v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach, Slovenskou geografickou spoločnosťou pri SAV v Bratislave v zastúpení jej Košickej pobočky a spoločnosťou UMBRA solutions. Toto tradičné odborné podujatie sa organizuje každé dva až tri roky. Podujatie poskytuje možnosť prezentovať a diskutovať vedecké výstupy geografov zo Slovenska, Česka a ďalších krajín, ale aj v menej formálnej atmosfére sa podeliť o skúsenosti či predstavy o vývoji geografie v našich krajinách. Preferovanými jazykmi sú slovenčina, čeština a angličtina. Tradične sa podujatie organizuje v Učebno-výcvikovom zariadení Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Danišovciach na Spiši, približne 70 km severozápadne od Košíc.
Náš tím UMBRA solutions sa okrem organizácie zúčastnil aj odbornej časti programu a to s príspevkom Aplikácia diaľkového prieskumu Zeme v precíznom poľnohospodárstve. Pre viac informácií si môžete prečítať priložený abstrakt článku:
Abstrakt
Kľúčové slová: diaľkový prieskum Zeme, precízne poľnohospodárstvo, multispektrálne snímanie, GeoServer
Keywords: Remote Sensing, Precision Agriculture, Multispectral Imagery, GeoServer
V tomto príspevku sa venujeme problematike praktickej aplikácie diaľkového prieskumu Zeme v precíznom poľnohospodárstve. Jedná sa o aktuálnu tému, vzhľadom na klimatické zmeny, rastúci dôraz na zefektívňovanie výroby a potrebu udržania konkurencieschopnosti v globalizovanom trhu. Náš región v oblasti implementácie moderných technológií v poľnohospodárstve stále zaostáva oproti Severnej Amerike a Západnej Európe, čo je spôsobené mnohými faktormi. Medzi nich patria kultúrne, ale aj geografické špecifiká tunajšej agrárnej krajiny. Aj navrhované riešenia pre náš trh preto musia byť prispôsobené miestnym reáliám. Náš tím sa venuje zberu dát využitím bezpilotných leteckých systémov a taktiež využíva voľne dostupné satelitné dáta z misie Sentinel-2. Tieto dva zdroje multispektrálnych dát ponúkajú snímky s výrazne odlišným priestorovým rozlíšením, ktoré porovnávame z hľadiska výpovednej hodnoty a využitia v konkrétnych prípadoch. Získané multispektrálne snímky spracúvame do indexov NDWI, NDVI, GCI a PSRI. Tieto indexy zobrazujú kvalitu vegetácie, obsah vody, chlorofylu a iné vlastnosti užitočné pre rozhodovacie procesy v poľnohospodárstve. Na základe týchto dát má poľnohospodár možnosť robiť kvalifikované rozhodnutia založené na objektívnych dátach. V našom projekte je ale dôležitá aj praktická realizácia publikácie dát zákazníkom. Vytvorili sme spôsob zverejňovania dát skrz open-source riešenie – GeoServer. Ten nám umožňuje publikovať spracované dáta zákazníkovi do webovej mapovej aplikácie, prispôsobenej potrebám poľnohospodárov.